środa, 10 października 2012

sokolski literatura staropolska



sokolski literatura staropolska

Literatura staropolska - Sokolski Jacek

publikacja: Dolnośląskie ISBN: 83-7384-095-8 liczba stron: 186 wymiary: 14 x 20,5 cm okładka: mglista Słownik otacza swoim zakresem trzy najdawniejsze ery: wieki średnie, odrodzenie i barok. Z konieczności jednak, ponieważ polska literatura jest tylko jedną z literatur europejskich, co zoczyło zresztą odzwierciedlenir w programach szkolnych i aktualnych podręcznikach, należało wprowadzić również duży zespół haseł odnoszących się do Biblij, piśmiennictwa helleńskiego i rzymskiego, zabytku oraz najwyższych dzieł i twórców bibliografij ogólnoświatowej aż po wiek XVII. E

Polecana przy użyciu Państwa pozycja w pełni spełnia moje oczekiwania. Dziękuję

Sokolski Literatura Staropolska

Literatura staropolska - Hojdis Bogdan, Meller Katarzyna, Kowalski Jacek

Literatura staropolska - Hojdis Bogdan, Meller Katarzyna, Kowalski Jacek

Twórczość pisarska staropolska jest bibliografią założycielską, ogół w niej się perypetie u nas po raz pierwszy: formują się kanony gatunkowe, wersyfikacje, kształtuję się w różnych rozkładach stylistycznych języki poetyckie, ustanawiają typy i konstrukcje protagonistów, wyłaniają się wielkie tematy przewodnie i wszelkie pisarskie ekstrawagancje dozwolone przez licentia poetica. Należałoby więc wsadzić wysiłek w lekturę napisów staropolskich i warto oddać się poprowadzić w odległy faktyczność najdawniejszej literatury przełożonej się wprawdzie innymi hierarchiami literackimi, wartościami estetycznymi, mającej własny jęzor, narzędzia perswazji, konwencje i środki artystycznego terminu, ale też bliskiej w wyrażanym olśnieniu dziwolągiem boskiego kosmosu, ludzkiej cywilizacji i losu człowieka.

sokolski literatura staropolska

Literatura staropolska czytana współczesną humanistyką - Obremski Krzysztof

Tytuł i podtytuł przynoszą zasadnicza informacje o zawartości książki: zostały w niej raczej skojarzone niż połączone wyselekcjonowane wpisy bibliografii staropolskiej z poniektórymi ambarasami (np. moralność) i metodami obecnej humanistyki (dekonstrukcja, recenzenta feministyczna). Poszczególne rozdziały unaoczniają, że można mówić o dwojakiej perspektywie: - pisarstwo staropolska okazuje się na tak wiele nie-staropolska, iż być może stać się przedmiotem dziś nie-tradycyjnych pytań, tzn. jako przedmiot erudycji literaturoznawczej jest otwarta w odniesieniu do nawet tak dalekiej przyszłości, jak humanistyka przełomu XX i XXI wieku, - dzisiejsza humanistyka zachowuje swoje poznawcze atuty także w kontekście literatury staropolskiej, tj. nie istnieje zatkana na dzieła powstałe również książki pierwszoklasisty przed kilkoma wiekami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz